Leasing auta na firmę - zasady i zalety rozwiązania

Auta w leasing – co to oznacza dla przedsiębiorstwa? Kto i na jakich zasadach może wziąć flotę w leasing?

Leasing samochodu firmowego lub całej floty jest jednym z najpopularniejszych sposobów finansowania tego typu. Powodem mogą być korzystne warunki takiej umowy dla przedsiębiorstwa. Jakie zalety dla firmy ma wzięcie samochodu w leasing oraz jak wyglądają formalności? Przedstawiamy poradnik leasingobiorcy.


W jakich sytuacjach przedsiębiorstwa powinny korzystać z leasingu? Kiedy jest to najbardziej opłacalne?

Czasy, w których samochód firmowy kupowany na własność był oznaką prestiżu i inwestycją odchodzą dość szybko w zapomnienie. Dzisiaj przedsiębiorstwa traktują auto raczej jak narzędzie pracy i środek do celu, więc oczekują obniżenia kosztów kupna i eksploatacji. Przy zarządzaniu całą flotą istotne są również usługi dodatkowe, które umożliwiają wygodniejsze dokonywanie operacji na wszystkich samochodach firmowych. Z tego względu popularnością cieszy się umowa leasingu. Szacuje się, że w 2022 roku prawie co druga umowa tego typu dotyczyła samochodów . Na czym on właściwie polega i kiedy warto się nim zainteresować?

Leasing jest umową handlową, dzięki której firma może przez dany okres korzystać ze sprzętu (w tym wypadku samochodu lub floty aut) w zamian za opłatę ratalną wpłacaną do leasingodawcy, który pozostaje jego właścicielem. W ten sposób koszty można rozłożyć na miesięczne opłaty, a po danym czasie wykupić samochód lub wymienić go na nowy, zawierając kolejną umowę leasingową. W ten sposób można użytkować przedmiot, który przekracza możliwości majątkowe przedsiębiorstwa, ale jest niezbędny do jego rozwoju i funkcjonowania. Warto więc z niej skorzystać, jeśli:

  • koszt zakupu samochodu jest zbyt wysoki dla firmy (np. na początku jej rozwoju lub w okresie kryzysu);
  • finansowanie auta w inny sposób wiązałoby się z osłabieniem zdolności kredytowej
  • firma nie spełnia restrykcyjnych warunków związanych z wzięciem kredytu bankowego;
  • potrzebujemy nowego auta co kilka lat;
  • chcemy odnowić flotę samochodów;

Taka forma finansowania zakupu samochodu firmowego lub całej floty jest również korzystna ze względów podatkowych oraz dostępności usług dodatkowych.

Leasing aut firmowych – zalety

Nie bez powodu umowa leasingowa na samochody lub floty firmowe jest tak popularna. Korzystanie z takiej możliwości finansowania ma wiele zalet, które przekładają się na funkcjonowanie przedsiębiorstwa oraz kwestie podatkowe:

• Brak dużego obciążenia finansowego dla przedsiębiorstwa

Koszt zakupu samochodu, a w szczególności całej floty aut firmowych może znacznie przewyższać możliwości przedsiębiorstwa, a tym samym wpłynąć na jego zdolność kredytową oraz zahamować rozwój. Dzięki umowie leasingowej można pozwolić sobie na zakup bez tak dużego ryzyka oraz obciążenia finansowego. Koszty zostaną rozłożone na dogodne raty (ich wysokość zależy od rodzaju leasingu oraz późniejszej kwoty wykupu). Wykorzystany zostanie kapitał zewnętrzny, obcy. Ponadto raty będą wpisane w koszty, co nie wpłynie na zdolność kredytową. Z drugiej też strony nie będzie jej sprawdzał także leasingodawca. Umowy leasingowe są bardzo elastyczne, a leasingodawcy indywidualnie podchodzą do klienta.

• Optymalizacja procesów i maksymalne skupienie na biznesie

Leasing auta firmowego lub całej floty samochodów jest niezwykle wygodny pod względem operacyjnym. Nawet jeśli będziemy zarządzać kilkoma czy kilkunastoma pojazdami, zachowamy o wiele większą kontrolę oraz komfort. Księgowość zostanie uproszczona do jednej zbiorczej faktury. Dzięki usługom dodatkowym lepiej będziemy zarządzać m.in. ubezpieczeniami, audytem stanu technicznego czy obsługą kart paliwowych. Umowy leasingowe często wiążą się także z możliwością skorzystania z usług dodatkowych oraz opieki dedykowanego konsultanta. Pozwoli to na skupienie się na rozwoju biznesu, nie na pojedynczych procedurach związanych z eksploatacją aut.

• Kwestie podatkowe

Na leasingobiorców czekają także atrakcyjne ulgi podatkowe, które wypadają o wiele korzystniej od standardowego kredytu. Całość rat leasingowych można wpisać do kosztów uzyskania przychodu (do limitu 150 000 zł dla samochodów spalinowych i 225 000 zł dla elektrycznych). Jeśli samochód użytkujemy w sposób mieszany (służbowo i prywatnie), możemy odliczyć 50% VAT (pozostałe 50% jest kosztem uzyskania przychodu), jeśli jeździmy wyłącznie służbowo – 100% VAT. Wiele wydatków związanych z eksploatacją samochodu oraz raty można wpisać w koszty uzyskania przychodu.

• Możliwość wymiany auta na nowe

Po ustalonym w umowie leasingowej czasie możemy wykupić samochód i stać się jego właścicielami lub zdecydować się na wymianę auta na nowe w ramach kolejnej tego typu umowy. Będzie to korzystne zwłaszcza dla firm, które potrzebują nowych samochodów. Koszty wykupu samochodu po zakończeniu umowy są preferencyjne.

Samochody leasingowe - na jakich warunkach można wziąć auta w leasing?

Szczegółowe warunki umowy leasingowej zależą od jej rodzaju. Do wyboru mamy leasing operacyjny, w którym wszystkie koszty amortyzacji auta (można je wpisać w koszty) ponosi leasingobiorca, a po zakończeniu umowy możliwy jest wykup. Istnieje także leasing finansowy, w którym samochód zostanie wliczony do majątku firmowego, a po spłacie wszystkich rat przejdzie na własność leasingobiorcy. Raty dzieli się tutaj na te związane z częścią kapitałową (wartością auta) i odsetkową (wynagrodzenie leasingobiorcy).

• Warunki umowy leasingowej – okres trwania i wpłata własna

Umowa leasingu operacyjnego na samochód może być zawierana na minimum 24 miesiące do 60 miesięcy, czyli od 2 do 5 lat. Zdarzają się oferty na 7 lat. W przypadku leasingu finansowego możliwe są też krótsze niż 2 lata okresy trwania umowy.

Leasing wiąże się zazwyczaj z koniecznością uiszczenia wpłaty własnej, zwanej czynszem inicjalnym. Zazwyczaj wynosi ona 10-20% wartości auta. W zależności od warunków może być ona wyższa lub nie obowiązywać.

• Kto może wziąć auto firmowe w leasing?

Leasingodawca będzie sprawdzał tzw. zdolność leasingową, podczas której sprawdzi okres prowadzenia działalności (zazwyczaj minimum to od 3 do 6 miesięcy), historię płatniczą (w bazach danych dłużników i BIK).

• Jakie dokumenty będą potrzebne do umowy leasingowej?

Procedura zawarcia umowy leasingowej jest uproszczona, a dokumenty ograniczone do: dowodów osobistych osób upoważnionych do reprezentowania przedsiębiorstwa oraz danych rejestrowych. Czasami potrzebne będzie też potwierdzenie przychodu i dochodu za miniony rok podatkowy.

Jak wygląda zakup auta po okresie leasingu?

Po wygaśnięciu umowy leasingu operacyjnego mamy możliwość wykupienia samochodu (przy leasingu finansowym automatycznie stajemy się jego właścicielami). Warto wiedzieć, że można to zrobić zarówno na cele prywatne, jak i służbowe. Kwota wykupu zależy od szczegółów umowy leasingowej oraz wysokości rat miesięcznych. Przy wyższych opłatach może stanowić symboliczną kwotę 1% wartości samochodu, ale może też stanowić nawet ponad 50% jego wartości.

Kategoria: Blog

Masz pytanie? Zostaw dane

Twoje dane osobowe zawarte w powyższym/poniższym formularzu będą przetwarzane przez Nivette Fleet Management sp. z o.o.. z siedzibą w Warszawie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie. Szczegółowe informacje znajdziesz TUTAJ

Aplikacja iNFM
Aplikacja
INFM

Jesteś naszym klientem?

Pobierz aplikację iNFM i korzystaj z dostępu do Strefy Kierowcy i Fleet Managera zawsze kiedy tego potrzebujesz!