Finansowanie floty samochodów w firmie

Jak sfinansować flotę samochodową w firmie?

Finansowanie samochodów firmowych - leasing, wynajem czy zakup?
Przedstawiamy możliwości.

Budowa floty aut firmowych to jedno z większych wyzwań w prowadzeniu własnego biznesu. Już w 2012 roku w Polsce mieliśmy ponad 2 miliony służbowych samochodów1, co pokazuje, jak ważna jest to kwestia. Obecnie liczba ta jest kilkukrotnie wyższa.

Finansowanie zakupu samochodów bywa sporym obciążeniem budżetu przedsiębiorstwa, dlatego warto rozważyć wszystkie dostępne na rynku możliwości. W artykule zamieściliśmy informacje, które pozwalają podjąć decyzję dopasowaną do potrzeb firmy.

Co zatem wybrać – leasing, wynajem czy może zakup aut firmowych?

Leasing jako forma finansowania samochodu firmowego

W Polsce pierwsze oferty leasingowe pojawiły się trzydzieści lat temu wraz z wolnym rynkiem. Jest więc to u nas zjawisko stosunkowo nowe, choć popularne. Leasing auta na firmę oznacza po prostu pewnego rodzaju dzierżawę pojazdu. Przedsiębiorca, po uiszczeniu wkładu własnego, będącego procentem wartości samochodu, zobowiązany jest do regularnych płatności za jego użytkowanie.

Jakie rodzaje leasingu znajdziemy na naszym rynku?

 1. Finansowy (podatkowy) ma miejsce wtedy, gdy leasingodawca, wskutek zawartej umowy oraz otrzymania wszystkich wpłat podczas jej trwania, osiąga przychód równy bądź wyższy niż wartość auta.
 2. Operacyjny (bieżący) związany jest natomiast z wielokrotną dzierżawą tego samego auta. Jest korzystniejszy dla leasingobiorcy, ponieważ to usługodawca zapewnia koszty ubezpieczeń i utrzymania samochodu w dobrym stanie technicznym. To również po stronie firmy leasingowej jest opłacanie podatku2.

Firmowa flota aut pozyskana na zasadzie leasingu jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy zakup samochodów znacznie nadszarpnąłby finanse przedsiębiorstwa albo wiązał się z koniecznością ograniczenia rozwoju na innych polach. Dzięki mniejszym, choć regularnym płatnościom, pochodzącym z bieżących przychodów, łatwiej jest zachować stabilność biznesu.

Dzięki leasingowi można częściej wymieniać auta na bardziej zaawansowane technologicznie i nowocześniejsze, niż ma to miejsce w przypadku klasycznego zakupu.

Dodatkowe usługi związane z leasingiem znacznie ułatwiają korzystanie z floty.

Z jakich opcji możemy skorzystać?

 • kompleksowe zarządzanie flotą,
 • dedykowany pracownik do obsługi,
 • optymalizacja parku samochodowego,
 • doradztwo w zakresie zarządzania flotą,
 • zapewnienie ciągłości ubezpieczeń i dobór najkorzystniejszych wariantów,
 • kontrola stanu technicznego floty,
 • obsługa kart paliwowych i dokładna analiza zużycia paliwa.

Zobacz ofertę NFM: nfm.com.pl

Jakie są minusy takiego rozwiązania?

 • brak terminowych opłat wiąże się z utratą floty i karami finansowymi;
 • pojazd niezdatny albo skradziony nadal musimy opłacać (otrzymujemy jednak auto zastępcze);
 • w przypadku problemów finansowych leasingodawcy, auta mogą zostać zajęte przez komornika;
 • wcześniejsze rozwiązanie umowy na wniosek leasingobiorcy wymaga zawarcia porozumienia z leasingodawcą oraz podpisania aneksu do umowy.

Wynajem jako forma finansowania samochodu firmowego

Leasing nie jest jedynym rozwiązaniem, gdy chcemy zbudować firmową flotę bez zakupu aut. Istnieją także opcje wynajmu – zarówno średnio-, jak i krótkoterminowego.

Krótkoterminowe wypożyczanie aut nie wymaga ze strony przedsiębiorcy skomplikowanych formalności. Samochody te dostępne są niemal od ręki. Najczęściej są to pojazdy uznanych marek, poddawane nieustannej kontroli technicznej.

Firma wynajmująca może dostarczyć w krótkim czasie auto na wybrany adres, co bywa świetnym rozwiązaniem w gorącym biznesowo okresie. Samochody te są w pełni ubezpieczone. Nierzadko można również skorzystać z assistance oraz aut zastępczych w czasie trwania umowy.

Wadą tego rozwiązania są przede wszystkim koszty. Jest to najdroższa forma wynajmu aut firmowych.

Wynajem średnioterminowy łączy w sobie cechy tego krótko- i długoterminowego. Nie wymaga podpisywania wieloletniej umowy. Świetnie sprawdza się w przypadku, gdy nie wiadomo jeszcze dokładnie, jakie będą realne potrzeby pracowników. To korzystne rozwiązanie także wtedy, gdy większa liczba samochodów potrzebna jest tylko podczas trwania jednego projektu.

Podobnie jak w przypadku najmu krótkoterminowego, ilość formalności jest niewielka i już po kilku godzinach możemy cieszyć się wygodnymi autami do użytku firmowego. Usługodawca może także dostarczyć flotę we wskazane przez nas miejsce. Często istnieje również możliwość modyfikacji floty w trakcie trwania jednej umowy.

Opłata za wynajem średnioterminowy jest korzystniejsza niż najem na krótki czas.

Zakup samochodu firmowego

Zakup floty samochodowej do użytku firmowego jest najprostszym rozwiązaniem, pomimo dość wysokich kosztów. W takim przypadku przedsiębiorca wykupuje po prostu auta w salonie bądź komisie. Stają się one składową majątku firmy.

Jako właściciele całej floty aut, przedsiębiorcy są obarczeni koniecznością zarządzania owymi autami. Muszą pilnować terminowego ubezpieczenia, okresowych przeglądów i napraw. W pełni odpowiadają za stan techniczny pojazdów.

Choć początkowy koszt zakupu aut jest duży, flota nie wymaga już tak wysokich nakładów finansowych w późniejszym czasie. Nie ma także ryzyka, że problemy finansowe wynajmującego czy leasingodawcy skutkować będą zabezpieczeniem samochodów.

Wymiana samochodu na bardziej zaawansowane technologicznie modele jest w tym przypadku bardziej czasochłonna.

Finansowania zakupu aut firmowych można dokonać na dwa sposoby:
 • środki własne przedsiębiorstwa;
 • kredyt (bank, po przeanalizowaniu zdolności kredytowej firmy oraz wysokości wkładu własnego, określa wysokość oprocentowania oraz optymalny czas spłaty zobowiązania).

Porównanie leasingu, wynajmu i zakupu jako form finansowania samochodu firmowego

Wybór odpowiedniej formy finansowania floty firmowych aut powinien być poprzedzony analizami:

 • budżetu przedsiębiorstwa,
 • planów rozwojowych firmy,
 • rzeczywistych potrzeb.

Zakup firmowych aut sprawia, że w pełni należą one do firmy i są jednym z elementów jej majątku. Jeżeli przedsiębiorca posiada wolne fundusze, które bez obaw może przeznaczyć na ten cel bądź otrzyma nisko oprocentowany kredyt, jest to dobre rozwiązanie. W takim przypadku warto jednak skorzystać z usługi zarządzania flotą.

Leasing oraz wynajem krótko- i średnioterminowy nie wymagają tak zaawansowanych procedur jak zakup samochodu za gotówkę albo w kredycie.

Leasing pozwala na korzystanie z wygodnych aut przez dłuższy czas, uiszczając regularne opłaty za jego dzierżawę. Po okresie obowiązywania umowy najczęściej można wykupić taki samochód na korzystnych warunkach. Warto jednak wiedzieć, że niemożność korzystania z auta nie zwalnia leasingobiorcy ze zobowiązań w stosunku do właściciela pojazdu.

Krótkoterminowy wynajem sprawdza się, gdy nie potrzebujemy samochodu na stałe. To świetne rozwiązanie dla pracowników, którzy współpracują z naszą firmą jedynie przez niedługi czas. Jest to jednak najdroższa z opcji wynajmu.

Średnioterminowy wynajem pozwala na częste wymiany aut. Dzięki temu są one nowoczesne i zadbane. Zarówno w przypadku krótko-, jak i średnioterminowego wypożyczenia pojazdu sprawy formalne są nieskomplikowane, a flotą cieszyć się możemy nawet w dniu podpisania umowy.

Auto firmowe – leasing, wynajem czy zakup? Podsumowanie

Samochód firmowy ma przede wszystkim zwiększyć możliwość przemieszczania się zatrudnionych osób. Warto jednak pamiętać, że bywa także, np. formą uznania dla pracownika. Jego zakup bądź najem są też często dużym wydatkiem dla firmy - bez względu na jej wielkość. Utrzymanie i konserwacja auta oraz potrzebna do jego eksploatacji benzyna bywają kosztowne3. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego sposobu finansowania firmowej floty. Pochopny zakup pojazdów może pozbawić przedsiębiorstwo budżetu na rozwój i wyczerpać rezerwy.

Aby dobrze przygotować się do rozwoju tego aspektu swojej firmy, warto zasięgnąć porady eksperta, który nie tylko dobierze odpowiedni wariant do rzeczywistych potrzeb, lecz również pomoże skomponować wygodną i odpowiadającą naszym wymaganiom flotę.


1 Osoby-dojrzale-w-sytuacji-bezrobocia-charakterystyka-psychologiczna.pdf (researchgate.net)
2 https://bibliotekanauki.pl/articles/419123.pdf
3 Osoby-dojrzale-w-sytuacji-bezrobocia-charakterystyka-psychologiczna.pdf (researchgate.net)
Kategoria: Blog

Masz pytanie? Zostaw dane

Twoje dane osobowe zawarte w powyższym/poniższym formularzu będą przetwarzane przez Nivette Fleet Management sp. z o.o.. z siedzibą w Warszawie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie. Szczegółowe informacje znajdziesz TUTAJ

Aplikacja iNFM
Aplikacja
INFM

Jesteś naszym klientem?

Pobierz aplikację iNFM i korzystaj z dostępu do Strefy Kierowcy i Fleet Managera zawsze kiedy tego potrzebujesz!